Rdz 8, 6-13. 20-22 Koniec potopu i wyjście z arki

Czytanie z Księgi Rodzaju

Po czterdziestu dniach Noe, otworzywszy okno arki, które przedtem uczynił, wypuścił kruka; ale ten wylatywał i zaraz wracał, dopóki nie wyschła woda na ziemi.
Potem wypuścił z arki gołębicę, aby się przekonać, czy ustąpiły wody z powierzchni ziemi. Gołębica, nie znalazłszy miejsca, gdzie by mogła usiąść, wróciła do arki, bo jeszcze była woda na całej powierzchni ziemi; Noe, wyciągnąwszy rękę, schwytał ją i zabrał do arki. Przeczekawszy zaś jeszcze siedem dni, znów wypuścił z arki gołębicę i ta wróciła do niego pod wieczór, niosąc w dziobie świeży listek z drzewa oliwnego. Poznał więc Noe, że woda na ziemi opadła. I czekał jeszcze siedem dni, po czym wypuścił znów gołębicę, ale ona już nie powróciła do niego.
W sześćset pierwszym roku, w miesiącu pierwszym, w pierwszym dniu miesiąca wody obeschły na ziemi, i Noe, zdjąwszy dach arki, zobaczył, że powierzchnia ziemi jest już prawie sucha.
Noe zbudował ołtarz dla Pana i wziąwszy ze wszystkich zwierząt czystych i z ptaków czystych złożył je w ofierze całopalnej na tym ołtarzu. Gdy Pan poczuł miłą woń, rzekł do siebie: «Nie będę już więcej złorzeczył ziemi ze względu na ludzi, bo usposobienie człowieka jest złe już od młodości. Przeto już nigdy nie zgładzę wszystkiego, co żyje, jak to uczyniłem; będą one zatem istniały, jak długo trwać będzie ziemia, siew i żniwo, mróz i upał, lato i zima, dzień i noc».

Ps 116B (115), 12-13. 14-15. 18-19 (R.: por. 7a)

Czym się Panu odpłacę *
za wszystko, co mi wyświadczył?
Podniosę kielich zbawienia *
i wezwę imienia Pana.

Wypełnię me śluby dla Pana *
przed całym Jego ludem.
Cenna jest w oczach Pana *
Śmierć Jego świętych.

Wypełnię me śluby dla Pana *
przed całym Jego ludem.
W dziedzińcach Pańskiego domu, *
pośrodku ciebie, Jeruzalem.

por. Ef 1, 17-18

Niech Ojciec naszego Pana, Jezusa Chrystusa
przeniknie nasze serca swoim światłem,
abyśmy wiedzieli, czym jest nadzieja naszego powołania.

Mk 8, 22-26 Uzdrowienie niewidomego

Słowa Ewangelii według świętego Marka

Jezus i uczniowie przyszli do Betsaidy. Tam przyprowadzili Mu niewidomego i prosili, żeby się go dotknął. On ujął niewidomego za rękę i wyprowadził go poza wieś. Zwilżył mu oczy śliną, położył na niego ręce i zapytał: «Czy widzisz co?». A gdy przejrzał, powiedział: «Widzę ludzi, bo gdy chodzą, dostrzegam ich niby drzewa».
Potem znowu położył ręce na jego oczy. I przejrzał on zupełnie, i został uzdrowiony; wszystko widział teraz jasno i wyraźnie.
Jezus odesłał go do domu ze słowami: «Tylko do wsi nie wstępuj».

W Wielki Czwartek o godz. 18.00 odbyła się Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Miała ona uroczysty charakter. Wspominaliśmy w tym dniu ustanowienie przez Chrystusa dwóch sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa oraz nowego przykazania miłości - „Miłujcie się wzajemnie, jak Ja Was umiłowałem”. Po modlitwie po Komunii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Kaplicy Adoracji - Ciemnicy.

W Niedzielę Palmową Męki Pańskiej o godz. 19.00 odbyła się po raz pierwszy w naszej parafii Droga Krzyżowa w plenerze. Rozpoczęła się w kościele. Następnie przeszliśmy wyznaczoną trasą wokół szkoły, by zakończyć przy Domu Ludowym.

W dniu 2 kwietnia br. w naszej parafii odbyła się wizytacja biskupia. Naszą parafię odwiedził Ordynariusz naszej diecezji – bp Jan Wątroba. O godz. 8.50 przed drzwiami kościoła księża, asysta liturgiczna i przedstawiciele parafii powitali ks. biskupa, który pobłogosławił chleb i klucze do świątyni oraz pokropił wiernych. Później udał się do świątyni, aby spotkać się z parafianami zgromadzonymi na liturgii. Po chwili cichej modlitwy odmówił kolektę ze wspomnienia patronki naszej parafii – Matki Bożej Różańcowej. Następnie dzieci, młodzież i dorośli oraz ks. Proboszcz w imieniu całej wspólnoty powitali ks. biskupa. O godz. 9.10 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, w której wziął udział Ordynariusz naszej diecezji. Mszy świętej przewodniczył ks. Proboszcz. Po błogosławieństwie odbyło się spotkanie ks. biskupa z grupami duszpasterskimi dorosłych, które działają w naszej parafii, takimi jak: Rada parafialna, Róże Różańcowe, Apostolstwo Margaretka, Grupa Modlitewna, Chór męski „Gloria” i Akcja katolicka.

O godzinie 11.00 została odprawiona druga uroczysta Msza święta, tym razem celebrowana przez J.E. księdza biskupa Jana Wątrobę. Podczas niej uczniowie klasy III gimnazjum przyjęli sakrament bierzmowania. Po Eucharystii odbyło się spotkanie księdza biskupa z młodzieżowymi grupami działającymi w naszej parafii. Są to: Liturgiczna Służba Ołtarza, Dziewczęca Służba Maryjna, Schola parafialna oraz Ruch Światło-Życie.

Po tej Mszy świętej i obiedzie z księżmi z dekanatu, ks. biskup odwiedził wybranego chorego z naszej parafii, a następnie uczestniczył w Gorzkich Żalach i Eucharystii o godz. 16.00. Kilka dni później, w środę 5 kwietnia, ksiądz biskup odwiedził jeszcze Zespół Szkół w Wysokiej Głogowskiej i Środowiskowy Dom Samopomocy.

W dniu 17 lutego o godzinie 18.00 w Domu Ludowym w Wysokiej Głogowskiej odbyła się projekcja filmu pod tytułem „Siła Modlitwy” opowiadającego o kryzysie małżeństwa i skuteczności modlitwy. Był to etap przygotowania do wieczoru uwielbienia, który odbył się dzień później. Spotkanie poprowadził i katechezę wygłosił ksiądz Tomasz Rusyn, diecezjalny duszpasterz Ruchu Światło-Życie i dyrektor Domu Diecezjalnego „Tabor”. Po katechezie odbyła się adoracyjna modlitwa uwielbienia zakończona indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Animatorami muzycznymi była grupa modlitewna Crucis Splendor z Malawy.

Wzorem lat ubiegłych w każdy piątek Wielkiego Postu o godzinie 20.00 odbywała się droga krzyżowa, którą prowadziła młodzież naszej parafii. W tym roku tematem przewodnim był kerygmat czyli zbiór podstawowych prawd chrześcijaństwa. Rozważania drogi krzyżowej poprzedzała etiuda ewangelizacyjna i orędzie.

Pantomima „Miłość”

Pantomima „Grzech”

Pantomima „Jezus Pan i Zbawiciel”

Pantomima „Odkupienie”