Po raz 25. rozpoczęliśmy w naszej parafii Nabożeństwa Fatimskie. W homilii kaznodzieja przypomniał o idei kultu fatimskiego i jego założeniach. Nakreślił także rys historyczny nabożeństw we wcześniejszych latach. Wyeksponowani zostali kapłani, którzy prowadzili przez 25 lat nasze spotkania z Panią Fatimską. Przez pierwsze lata nabożeństwa prowadził śp. o. Józef Ryczan. Zapraszamy na nasze kolejne spotkania 13 dnia każdego miesiąca.

W niedzielę 5 maja na sumie jubileusz 50-lecia kapłaństwa obchodził nasz rodak ks. Jerzy Chorzempa, TChr. Mszy świętej przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił J.E. ks. bp Stanisław Stefanek, emerytowany biskup łomżyński, który 50 lat temu głosił ks. Jerzemu kazanie prymicyjne. Po święceniach Nasz Jubilat pracował w kilku parafiach w Polsce, a następnie wśród polonii we Francji i Grecji. Ks. Jerzy pełnił też funkcję kapelana wojskowego w Legii Cudzoziemskiej, z którą to formacją przebywał na misjach pokojowych w Sarajewie, Czadzie i centralnej Afryce. Za pracę wśród polonii został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę orderem, o czym informowaliśmy swego czasu na naszym portalu internetowym. Ks. Jerzemu życzymy Szczęść Boże.

W Wielką Niedzielę Mszą świętą o godz. 6.00 dopełniliśmy obrzędów Zmartwychwstania Pańskiego. Na początku przeszliśmy od Grobu Pańskiego w procesji, a następnie po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem uczestniczyliśmy w Ofierze Eucharystycznej.

W trzecim dniu Triduum Paschalnego przeżywaliśmy najbardziej uroczystą i rozbudowaną liturgię w ciągu całego roku liturgicznego - Wigilię Paschalną. Jest ona centralnym momentem Triduum Paschalnego i całego roku liturgicznego , najważniejszym wyrazem liturgicznej celebracji Misterium paschalnego . Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się wieczorem lub w nocy. Składa się z czterech liturgii: światła, słowa, chrzcielnej oraz Eucharystycznej. W czasie liturgii światła został poświęcony ogień, przyozdobiony i zapalony Paschał - symbol Chrystusa, który rozprasza ciemności, daje światło i nadzieję. Liturgia słowa była swoistym skrótem historii zbawienia ludzkości. Była pięknym pokazaniem w jaki sposób Bóg stwarza, daje życie, wybawia i opiekuje się człowiekiem i daje nadzieję przez Zmartwychwstanie Syna Bożego. Liturgia chrzcielna rozpoczęła się od odmówienia litanii do wszystkich świętych. Następnie kapłan poświęcił wodę chrzcielną i odnowiliśmy przyrzeczenia chrztu. Ostatnią częścią była liturgia Eucharystyczna, w czasie której Chrystus złożył siebie Bogu Ojcu w ofierze, dał nam swoje Ciało do spożycia i błogosławił nam na dzieło głoszenia tych prawd w codzienności.

(…)Uświęcająca siła tej nocy oddala zbrodnie.

Z przewin obmywa, przywraca niewinność upadłym.

A radość smutnym, rozprasza nienawiść.

Usposabia do zgody i ugina potęgi.

Orędzie Wielkanocne.

Z okazji święta Wielkiej Nocy, życzymy by Jezus Chrystus napełnił Was mocą Zmartwychwstania, a radość rodzącego się nowego życia dodawała sił i motywacji na cały rok. By Zwycięzca Śmierci, który w tę Noc uczynił nas wolnymi, pomnażał w Was wiarę prowadzącą do nieba, zapalił światło nadziei kierujące nas po ścieżkach życia, a swoją miłością błogosławił Waszym rodzinom, by odważnie świadczyły o Jego Zmartwychwstaniu w dzisiejszym świecie.

Wasi Duszpasterze.

Ks. Zbigniew Gargaś.

Ks. Arkadiusz Puzio.

Drugi dzień Triduum Paschalnego koncentruje się wokół Męki Pana Jezusa. W skład Liturgii tego dnia wchodzą: Liturgia słowa, Modlitwa Powszechna, Adoracja Krzyża, Komunia święta oraz przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.

Wielki Czwartek to dzień, w którym Pan Jezus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Przekazał nam również nowe przykazanie miłości - „Miłujcie się wzajemnie, jak Ja Was umiłowałem”. W trakcie Mszy świętej odbył się obrzęd obmycia stóp dwunastu mężczyznom. Na zakończenie uroczystej Mszy świętej Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Kaplicy Adoracji - Ciemnicy.

21 września 2019 Sobota. Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty

Polecamy strony

KEP Diecezja Rzeszowska Dom diecezjalny TABOR Radio Via Ruch Światło-Życie wiara.pl Stacja 7 Adonai Deon